Středa, 22 března, 2023
aktualne

I vy ještě potlačujete bolest kloubů pilulkami?

Stovky slovenských pacientů mluví o překvapivých výsledcích. Dlouholeté problémy s artrózou či osteoporózou jsou pryč. Jak je to možné? O nové léčebné metodě na Slovensku hovoří primář z Centra léčby onemocnění pohybového aparátu MUDr. Vladimír Hudec

Je pravda, že téměř všichni se setkáme během svého života s bolestí kloubů?

Bolavé klouby jsou problém. Čím je člověk starší, tím jsou opotřebování a potom ubývání kloubní chrupavky, tedy artróza, častější. Ve věku nad 50 let trápí kolem 80 % lidí. A po sedmdesátce jich má artrózu 90%. U artrózy rozlišujeme dva typy – primární, který vznikne bez jasné příčiny a sekundární. Ten je na základě úrazů, poranění či přetížení. Přichází věkem, nesprávným životním stylem a často s nadváhou. Často je spojen s náročným zaměstnáním, ale také s nesprávným způsobem sportování. Pokročilá artróza se projevuje bolestí i během relativního klidu. Poškozený kloub reaguje zánětem, otokem, zvýšenou bolestí i omezeným pohybem v kloubu.

Jaké jsou možnosti při řešení tohoto problému?

Ortopedové mají mnoho možností, jak konzervativně zmírnit artrotické potíže. Trh je také zaplaven různými výživovými doplňky, které do určité míry odolnost a trvanlivost chrupavky mohou podporovat. Spousta preparátů však obsahuje minimum účinných látek, přitom adekvátní denní dávka je pro účinek zcela zásadní.

Když už nepostačují konzervativní léčebné metody, přichází na řadu operační řešení, příp. umělá náhrada kloubu. To však vyžaduje dlouhé týdny až měsíce rekonvalescence, po které je návrat do práce často problematický. Ještě větší problém je nyní kvůli pandemické situaci, kdy jsou ortopedické operace často odkládány či zrušeny.

Jak se lze vyhnout operaci či umělé náhradě kloubu?

Až donedávna u nás neexistovala žádná terapie, která by řešila úbytek chrupavky či kostní hmoty, tedy samotnou příčinu onemocnění. Klasická léčba je zaměřena na dočasné potlačení bolesti a oddálení operačního řešení. Pokrok v medicíně se však výrazně projevil iv této oblasti a němečtí lékaři vyvinuli kauzální (příčinnou) terapii, kterou je molekulární biologicko-stimulační metoda (MBST terapie). Jejím výsledkem je nárůst objemu chrupavky v kloubech při léčbě artrózy a zvýšení hustoty kostí při léčbě osteoporózy.

Jak probíhá léčba?

Léčba probíhá v moderní léčebné jednotce, která pracuje na stejném principu jako MRI diagnostická metoda a která cíleně podle konkrétní diagnózy pacienta spouští proces regenerace chrupavek a kostí.

Výsledným efektem je zřetelný nárůst objemu kloubní chrupavky (léčba artrózy) a zvýšení hustoty kostní hmoty (léčba osteoporózy).

MBST terapie je celosvětově nejúčinnější neinvazivní terapie k ošetření kloubních a kostních onemocnění, protože se nezaměřuje pouze na symptomy, ale také na základní příčiny onemocnění. Např. ve Švýcarsku a Německu se metoda úspěšně využívá a neustále zdokonaluje na špičkových klinikách již více než 23 let. Je vhodná pro všechny věkové kategorie ao její vhodnosti pro pacienta rozhodne po vyšetření lékař, který následně terapii nastaví podle konkrétní diagnózy. Terapie je účinná až do 3. stupně artrózy (včetně), kdy je ještě v kloubu zachována alespoň nějaká chrupavčitá vrstva, kterou dokážeme regenerovat.

Takže je tato léčba opravdu bezpečná a účinná?

Close up view of young woman holding ginseng vitamins and minerals pills in hand with capsule bottle on table. High angle view

Jako odborník s více než 40 letou praxí můžu říct, že ano. Chodí k nám pacienti, kteří již absolvovali všechny dostupné neinvazivní možnosti léčby kloubů. Avšak nikdy jsem u pacientů neviděl tak evidentní zlepšení klinického stavu, jako po absolvování MBST terapie. Léčba je bezbolestná a nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky. Nehrozí žádné riziko infekce, krvácení či srůstů. Výhodou je, že pacient nemusí přerušit své pracovní či pohybové aktivity. Ustoupení bolesti a zlepšení pohyblivosti kloubu často nastupuje již během terapie. Od roku 2000 bylo zpracováno několik desítek lékařských studií k účinnosti MBST metody, kde se potvrdila její až 80% úspěšnost v léčbě onemocnění pohybového aparátu. Proto je to celosvětově nejúčinnější neinvazivní terapie na ošetření kloubních a kostních onemocnění – zdůrazňuje MUDr. Hudec.

Kde na Slovensku dokážou pomoci touto metodou?

Na Slovensku je MBST terapie poskytována na certifikovaném pracovišti v Sun Medical centru v Levicích.

Jelikož každý pacient se svou diagnózou a problémy je odlišný, tak na základě našich 8 let zkušeností terapii dokážeme nastavit přesně podle individuálních potřeb pacienta a dosáhnout její maximální účinnosti. Našim pacientům vycházíme vstříc poskytováním terapie i ve večerních hodinách a také během víkendových dnů.

pr článek

Další články autora