V předpandemickém období se více než tři čtvrtiny dětí věnovaly nějaké pohybové aktivitě – individuálním sportům i týmovým sportovním hrám. Opatření, jejichž cílem bylo zamezit šíření koronaviru, to však změnila.
Výsledek? Více než polovina dětí (58 %) se v současnosti hýbe méně než před pandemií. Žádnému kroužku se nevěnuje až 21 % mladých do 18 let.
I mezi dospělými převládá pasivní trávení volného času. Dívání televize se věnuje více než polovina rodičů, a to nejčastěji ze všech aktivit. Z aktivního trávení volného času jsou nejoblíbenější výlety a pobyt v přírodě.
„Pokud se rodič hýbe a má aktivní životní styl, dítě se přidá. Je to pro něho přirozené zejména do věku deset let. Sport možná není pro každé dítě, ale pohyb ano,“ říká Michala Bednáriková, prezidentka Asociace sportovní psychologie. Dodává, že na deficit pohybu u malých dětí stále častěji upozorňují i trenéři. „Je to dnes běžné, že sedmiletý chlapec neumí chytit a hodit míč. Cestou, jak zvedne ruku, míč ztratí. Zatímco naše generace k těmto přirozeným pohybovým dovednostem přicházela na ulici, dnešní svět to v mnoha případech neumožňuje, na děti venku číhá mnohem více rizik. Rodičům proto doporučuji, aby pro děti už v předškolním věku vyhledali všeobecnou sportovní přípravu,“ radí sportovní psycholožka.
Sport má mnoho benefitů. Kromě fyzického rozvoje dává také psychologické podněty pro rozvoj osobnosti dítěte. „Může ho naučit disciplíně, pravidelnosti, trpělivosti, uvědomění si, že věci, které za to stojí, nemám hned a musím pro jejich dosažení něco udělat. Učí udržovat vztahy, komunikovat s lidmi, vychovává vůdcovské typy. Sport je život nanečisto, kde si dítě může natrénovat spoustu dovedností, které bude využívat později v životě. Je to škola hodnot a záleží hlavně na nás, dospělých, k jakým hodnotám dítě směřujeme,“ zdůrazňuje Michala Bednáriková.
Celý rozhovor se sportovní psycholožkou si můžete poslechnout v podcastu Všeobecně o zdraví, kde vysvětluje i to, proč by se děti do 13 let neměly specializovat jen na jeden sport, kolik tréninků je tak akorát, jaké následky na fyzické i psychické zdraví může mít přetrénovanost, proč mnoho dětí v pubertě končí se sportem, jak tomu předejít, jak naučit děti zvládat prohry a proč vulgarismy na dětská sportoviště za žádných okolností nepatří.
Tipy na cviky s dětmi naleznete také na stránce www.pohybjezdravy.sk. \“VšZP chce celoročním projektem Pohyb je zdravý propagovat aktivní životní styl a tím redukovat rizikové faktory zejména srdečněcévních onemocnění, které jsou stále častěji diagnostikovány již u mladých lidí,\“ vysvětluje manažerka komunikace VšZP Eva Peterová.
Kampaň a motivace veřejnosti k pohybu je podpořena soutěží o 100 sportovních smart hodinek a spoustou dalších cen. Cestou k výhře je mobilní aplikace VšZP, ve které pojištěnci najdou kód k zapojení do hry.