Pátek, 12 dubna, 2024
aktualne

Daň ze zpracované ruské ropy musíme schválit do konce června

Vládní koalice se musí dohodnout na schválení daně ze zpracované ruské ropy, a také na jejím použití do konce června. Odložením rozhodnutí o jeden měsíc už Slovensko ztratilo zhruba 30 milionů eur. Po čtvrtečním jednání vlády to řekl premiér Eduard Heger (OLANO). Návrh ministra financí Igora Matoviče (OLANO) zatím zablokovala koaliční strana SaS. Ta požaduje, aby se o výnos z této daně snížilo jiné daňové zatížení.

„Je velmi důležité, abychom se dohodli na tom, že tuto daň schválíme a nejlépe, abychom se dohodli i na tom, na co ji použijeme,“ řekl Heger. Premiér dodal, že by osobně preferoval namísto snížení daně z přidané hodnoty (DPH) nebo spotřební daně na motorová paliva snížení daní z práce. „Prosazuji názor, že je klíčové, abychom šli v souladu s programovým prohlášením vlády. To znamená, že snižujeme daně na straně práce, tedy daňově-odvodové zatížení a zvyšujeme daně na straně spotřeby, majetku a negativních externalit,“ dodal Heger.

Global Oil Price War Concept

Přesto si umí představit i snížení jiných daní, které navrhl ministr hospodářství Richard Sulík (SaS). Ten ve čtvrtek uvedl, že netrvá na snížení DPH na motorová paliva, ale zásadní je pro něj snížení jiné daně přibližně ve stejné výši. Mezi možnými uvedl dočasný pokles DPH na základní potraviny či plyn, daň z motorových vozidel nebo dočasné zrušení koncesionářských poplatků.

pr článek

Další články autora