Pondělí, 29 dubna, 2024
aktualne

Sňatek církevní nebo civilní, jaký je mezi nimi rozdíl?

Chcete-li se brát, narazíte mezi všemi náležitostmi zcela jistě i na úvahu, jestli absolvujete sňatek církevní nebo civilní. V čem je rozdíl?

Co obnáší civilní sňatek

Civilní svatba znamená, že svoje sliby stvrdíte před orgánem veřejné moci v přítomnosti matrikáře. Obrátit se musíte na příslušný matriční úřad, do jehož správního obvodu vybrané místo k uzavření manželství spadá.

Takovýto obřad může mít mnoho podob. Dá se říci, že celou úřední formalitu můžete, je-li to vaším cílem, absolvovat relativně rychle. Stát vás to bude asi 15 minut času a jedinou návštěvu úřadu. Výměna snubních prstenů, svatební slib i první novomanželský polibek jsou tradiční zvyklosti, nikoli úřední náležitosti a lze je vynechat.

Užít si ale můžete i patřičně velkou svatbu v romantických kulisách. Požádat o možnost realizace svatby v jiném místě nebo termínu, než nabízí vaše matrika, lze. Svatbu můžete zorganizovat na zámku, ale třeba i na vlastní zahradě. Stačí vám k tomu nůžkový zahradní stan. Ten nabídne dostatečnou variabilitu. V případě, že byste potřebovali efektivně vyřešit propojení více nůžkových stanů, nezapomeňte si dokoupit okap. Jen tak budete mít jistotu, že svatbu nic nepokazí.

Jak je to se svatbou v kostele

Civilní typ sňatku v tuzemsku v současné době jednoznačně převažuje. Statistiky ukazují, že církevních svateb je menšina, tvoří přibližně pětinu celkového počtu. Nelze je přitom zcela zavrhovat.

Oddávajícím je v tomto případě kněz či jiná pověřená osoba. Konkrétní podmínky si sama určuje daná církev, respektive náboženská společnost. Obvyklé je, že se vyžaduje, aby byl alespoň jeden z páru pokřtěn.

Co se týče automatického vnímání toho, že církevní svatba se koná v kostele, vyloženě nutné to nebývá. Najdete-li si jiné adekvátně důstojné místo, duchovní správci vaše argumenty zváží a sňatek za těchto podmínek povolit mohou.

U kostela se ještě zastavme. Líbila by se vám svatba v kostele jednoduše pro jeho monumentální nádheru? V odsvěceném kostele se můžete brát i jako nevěřící a nepokřtění. V takovém případě vás už ale neoddá kněz a půjde o klasický civilní obřad podobný tomu, který se koná doma pod nůžkovým stanem.

pr článek

Další články autora