Čtvrtek, 23 března, 2023
aktualne

Svaz obchodu vítá všechny změny ve schválené novele zákona o potravinách

Svaz obchodu (ZO) SR vítá všechny změny ve schválené novele zákona o potravinách. Uvedla to prezidentka ZE SR Nadežda Machútová v reakci na novelu, kterou ve středu (25. 5.) odsouhlasilo plénum Národní rady (NR) SR.

„Oceňujeme razantní změnu přístupu při ukládání pokut. Dosavadní milionové pokuty byly likvidační a neměly obdobu na jednotném evropském trhu. Současné znění zákona respektuje princip proporcionality, který patří mezi základní principy uniového práva. Rozpětí sankcí od 4000 eur do 2 milionů eur, které se uvádějí při opakovaných závažných porušeních zákona, poskytuje dostatečný prostor pro vyhodnocení závažnosti správního deliktu, jakož i reálné ekonomické schopnosti sankcionovaného subjektu uloženou pokutu nést. Tato změna je konečně i v souladu s judikaturou Soudního dvora EU,“ přiblížila Machútová.

Možný prodej a darování potravin po datu minimální trvanlivosti (DMT) je podle ní významnou změnou, kterou pocítí všichni. „Je to nejen správné, ale také ekologické řešení, které zabrání enormnímu plýtvání potravinami,“ poznamenala.

Podtrhla, že povinný podíl slovenských potravin v letácích byl flagrantním porušením evropského práva, které namítala samotná Evropská komise. Takové kritérium nebylo pro obchodníky nikdy rozhodující při promočních akcích. Touto změnou zákona podle ní dochází konečně k nápravě dosavadní nesmyslné povinnosti.

„Novela zákona o potravinách je výsledkem změny pohledu, přístupu a konstruktivní komunikace s obchodníky ze strany vedení Ministerstva zemědělství a rozvoje venkova (MPRV) SR,“ dodala Machútová.

Restaurant healthy food delivery in take away boxes for daily nutrition on white background

Z novely zákona o potravinách z dílny MPRV SR, kterou 25. května schválilo plénum NR SR, vyplývá, že na Slovensku bude umožněn prodej potravin po uplynutí DMT, ale až po jejich nabídce charitě. Současně je třeba sledovat stav některých komodit s cílem zajistit potravinovou bezpečnost státu. Zákon má být účinný od 1. července.

Zároveň dojde k vypuštění povinného dodržování podílu zemědělských produktů a potravin vyrobených v ČR při listinné nebo elektronické propagaci a marketingu. Provozovatel však bude povinen uvést v propagačním letáku procentuální podíl slovenských výrobků z celkové nabídky.

pr článek

Další články autora