Středa, 22 března, 2023
aktualne

Sorosův dopis Draghimu: Putinova vyjednávací pozice ve sporu o plyn není až tak silná

V dopise italskému premiérovi Mario Draghimu Soros napsal, že Putin zcela zjevně Evropu vydírá a hrozí zadržováním dodávek plynu, pokud to už zrovna nedělá.
Rusko minulý týden zastavilo dodávky plynu do Finska se zdůvodněním, že země neplatí za odebraný plyn v rublech, jak nyní Kreml požaduje. Krátce předtím Finsko oznámilo, že chce vstoupit do Severoatlantické aliance, kterou Putin kritizuje a jejíž rozšíření dále na východ k hranicím Ruska se snaží zabránit. Ruská státní plynárenská společnost Gazprom již přestala dodávat plyn i do Polska a do Bulharska, rovněž s odkazem na to, že tyto dvě země nechtějí platit v rublech. Rusko začalo platby svým jménem vyžadovat po invazi na Ukrajinu, když na něj západní země uvalily sankce.

Soros ale tvrdí, že i Evropa má na Putina páky. Sedmadvacetičlenná Evropská unie odebírá asi 40 procent spotřebovávaného plynu z Ruska, což jí znemožňuje přestat surovinu z Ruska odebírat za jedinou noc. Finančník poukazuje na to, že EU je pro Rusko velmi důležitý trh a Putin potřebuje příjmy z prodeje plynu, aby se mu nezhroutilo hospodářství.

„Odhaduje se, že kapacita ruských zásobníků bude do července plná. Evropa je jeho jediný trh. Pokud nebude dodávat do Evropy, bude muset ukončit těžbu na Sibiři, odkud ten plyn proudí. Jde zhruba o 12.000 vrtů. Nějaký čas to potrvá, než se zavřou, ale až budou zavřené, bude je kvůli zastaralosti tohoto zařízení obtížné znovu otevřít,“ napsal Soros v dopise italskému premiérovi.

Evropa musí podle něj podniknout urychlené přípravy a teprve potom začít vyjednávat. „Bez nich by bylo velmi obtížné ty útrapy v podobě náhlého zastavení dodávek politicky ustát,“ řekl Soros. „Evropa by pak musela zavést vysokou daň na dovoz plynu, což by domácnosti jim energii nezlevnilo,“ dodal.

Phantom Blue industrial valves in a row on petrochemical plant pipelines system selective focus over out of focus background

Soros se proslavil v roce 1992, kdy využil anomálie v kurzech a vsadil zhruba deset miliard dolarů na pokles kurzu britské libry. Britská centrální banka tehdy libru neudržela v Evropském mechanismu směnných kurzů navzdory tomu, že proti Sorosovi začala mohutně intervenovat. Odhaduje se, že na obranu měny tehdy vynaložila asi 3,4 miliardy liber. Peníze ze státní pokladny určené k obraně měny skončily jako zisky spekulantů. Soros tehdy na operaci vydělal přes miliardu dolarů.

pr článek

Další články autora