Středa, 22 března, 2023
aktualne

Dům na komplikovaném pozemku odpovídá na otázku, jak vytvořit přechod mezi socialistickou zástavbou a nedotčenou loukou

Přáním investora bylo na pozemku mezi domy ze 70. let a nedotčenou loukou postavit dům, který by byl nejen zázemím pro příjemný rodinný život, ale také místem pro kreativitu a tvorbu. Architekti ze studia ValArch navrhli dům s půdorysem ve tvaru písmene L, který komunikuje s nedalekými stavbami a zároveň is blízkou loukou.

Z každého prvku vybrali to nejlepší

Pozemek investora leží na rozhraní třetí a čtvrté zóny CHKO Beskydy. Architekti bojovali s několika výzvami: „I přesto, že všude kolem je původní zástavba ze 70. let 20. století, museli jsme vyvinout velké úsilí, abychom mohli tento dům postavit. Ani orientace pozemku nebyla úplně ideální, ale nic co bychom nezvládli. Vytvořit delikátní přechod mezi socialistickou zástavbou a nedotčenou loukou nebylo jednoduché.

Proto jsme zvolili z každého prvku to nejlepší. Ze současné výstavby urbanistické uspořádání, zejména uliční linii, z louky zase jemné křivky terénu. Louku natahujeme až na střechu ložnice a stíráme hranice mezi terénem a domem.“ Setření hranic mezi stavbou a přírodou umocňuje i absence oplocení.

Moderní bílodřevěný rodinný dům se šikmou střechou a prosklením na louce
Moderní dům komunikuje s nedalekými stavbami a zároveň is blízkou loukou.

Přízemí má několik funkčních zón

Přízemí zahrnuje několik oddělených funkcí – nejprve vstupní část, která funguje i jako předprostor fotografického ateliéru v podkroví. Denní zónu v hlavní části domu tvoří spojená kuchyň, jídelna a obývací pokoj. Samostatné křídlo orientované do zahrady je přízemní as loukou „nataženou“ na střechu. Ukrývá rodičovskou ložnici s koupelnou, která je společná pro celý dům.

Moderní bílodřevěný rodinný dům se šikmou střechou a prosklením na louce
Přízemí zahrnuje několik oddělených funkcí.

Long concrete sidewalk leading to the front door and porch area

Podkroví ukrývá pokoj pro děti a ateliér

Horní část hlavní hmoty stavby je rozdělena na dvě stejné části. V jedné se nachází ateliér pro kreativní aktivity, ze kterého lze vyjít na zelenou střechu. Druhá polovina je sídlem dětí a je charakteristická proskleným štítem s výhledem na valašské kopce.

Letní obývací pokoj jako oáza pohody a soukromí

Díky půdorysu ve tvaru písmene L vzniklo malé atrium, které zachovává soukromí domácích. Ze dvou stran je chráněno rameny domu a z ostatních zelenou vlnou svahu, z východu přirozeně splývá s terénem. Tento vnější prostor slouží zároveň jako hlavní oáza klidu a pohody rodiny.

pr článek

Další články autora