Středa, 22 března, 2023
aktualne

Jak do kuchyně umístit kuchyňský ostrov a na co nezapomenout?

Pokud je kuchyně srdcem celého domova, tak srdcem celé kuchyně je jednoznačně kuchyňský ostrov. Na tento praktický a stylový prvek jeho majitelé nedají dopustit. Právem.

Zútulňuje větší prostory, propojuje jednotlivé zóny, umožňuje lepší kontakt se členy domácnosti a má řadu praktických funkcí, které závisí na jeho velikosti a vybavení. Kuchyňský ostrov bychom mohli nazvat také jakýmsi ostrovem komunikace rodiny. Její členy k sobě přitahuje jako magnet.

Je vždy po ruce z kterékoli strany, máte přehled, co se na něm nachází, a vždy poskytne kousek volného místa na tašku s nákupem, nedojedený talíř nebo vázu s květinami. Zkrátka, kuchyňský ostrov je naprosto praktická a často i velmi estetická záležitost, která kuchyni dodává tu pověstnou třešničku na dortu.

Kam s ním?

Ostrov je skvělým řešením pro rozměrnou kuchyni s linkou ve tvaru písmene U nebo L, ale pokud po něm vaše srdce opravdu hlasitě piští a kuchyně je malá, netrapte se a dejte si vyrobit menší ostrůvek na míru, nejlépe na kolečkách, který budete používat a posouvat podle potřeby. Ideální vzdálenost ostrova od linky je 100 až 120 cm, aby byl pohyb kolem něho volný a manipulace s nádobím pohodlná. Výšku si zvolte podle své výšky, aby vás nebolela záda, a v úvahu berte i to, jestli k němu chcete mít barové sezení.

Ujasněte si, jestli bude jeho součástí dřez – je třeba přizpůsobit přívod vody. Chcete-li na ostrově vařit, myslete na digestoř. Pokud bude z jedné strany sloužit jako barový pult, vynechejte dostatek místa pro nohy pro pohodlné sezení. Zamyslete se nad výběrem vrchní desky a nezapomeňte na vhodné osvětlení. Vysouvací zásuvky pro zapojení mixéru či odšťavňovače oceníte stejně jako praktické a snadno dostupné úložné prostory. A design je to, s čím si můžete vyhrát dosyta. Kuchyňský ostrov pěkně ukáže i tehdy, odlišuje-li se čímsi od zbytku kuchyně.

Malý, ale jarní

Minimální rozměr ostrůvku by podle tabulek měl být 150 × 60 cm. Pokud budete mít jiný, možná o něco menší, který vám však bude vyhovovat, nic se neděje. Roli ostrova může plnit v podstatě jakýkoli kus nábytku postavený v prostoru. Je to jen na vaší fantazii a možnostech.

Případně si dejte u truhláře vyrobit ostrůvek přesně takový, jaký se vám do kuchyně vejde a jaký opravdu potřebujete. V užších kuchyních dobře poslouží tenčí mobilní ostrovy s otevřenými policemi, ale efektně ukáží i ostrovy s vínotékou, které navzdory užší šířce dokážou „ubytovat“ poměrně dost lahví.

Ostrov pro celou rodinu

Poté, co si ujasníte funkce svého budoucího ostrova, zamyslete se i nad tím, jak zvyknete spolu doma trávit čas. Pokud vaření patří mezi vaše každodenní činnosti a máte malé děti, které potřebujete mít na očích, vytvořte jim v rámci ostrůvku bezpečné místo, ze kterého vás mohou sledovat a zapojovat se do procesu přípravy jídla spolu s vámi. Věřte, je to mimořádně praktické řešení, ze kterého budou mít prospěch obě strany.

Realistic illustration 3d render of a kitchen

Ostrov je také ideálním prvkem, pomocí kterého můžete osvěžit vzhled kuchyně či společné denní zóny. Nebojte se výraznějších či kontrastních barev, odlišné pracovní desky, vitríny či jiných doplňků, které jen podtrhnou výjimečnost tohoto oblíbeného kuchyňského prvku.
Pracovní plocha i úložiště

Ostrov je nejen komunikačním centrem, případně varnou či přípravnou zónou, ale poskytuje také vzácný úložný i pracovní prostor navíc a toho, řekněme si na rovinu, v kuchyni nikdy nebude dost. Často bývá uvnitř předělen na polovinu a úložné prostory poskytují z každé strany jiné funkce. Minimální hloubka každé strany by měla být 40 cm.

pr článek

Další články autora