Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
aktualne

Hořák pro plazmu – řezání plazmou pro různé materiály

Plazmové řezání najde využití v různých oblastech, ať už jde o průmysl či třeba umění. Hořák pro plazmu umožňuje velmi přesné dělení všech kovových materiálů. Navíc nabídne řadu dalších výhod.

Plazmová řezačka

Plazmová řezačka není příliš složitým zařízením, využití tak najde mezi hobby nadšenci i profesionály. Zařízení se skládá ze zdroje energie, kterým je střídač. Ten produkuje stejnosměrný proud. Klíčový je samozřejmě také hořák pro plazmu. Plazmový hořák disponuje tryskou a tlačítkem pro spuštění napájení. Jeho obsluha je tak opravdu jednoduchá. Není nutné žádné složité nastavování. Práce vám tak půjde snadno od ruky.

Plazmový hořák

Hořák na plazmové řezání se poměrně rychle opotřebuje, jednou za čas je proto nutné ho vyměnit za nový kus. Při výběru se zaměřte na délku kabelu. Ta se pohybuje mezi 1,5 až 8 metry. Při výběru vždy berte v úvahu, s jakými obrobky budete pracovat. Klíčové jsou rozměry. Pro menší plechy vám vystačí krátký kabel, který nebude nikde překážet. Ovšem pokud budete pracovat s většími plechy, pak je vhodné zvolit delší kabel. Ten vám umožní volný pohyb při práci bez nutnosti přizpůsobování polohy plechu.

zdroj: https://pixabay.com/

Výběr plynu

Pro plazmové řezání je standardně potřebný pouze stlačený vzduch. Nepotřebujete tak pořizovat speciální plyn. Vystačíte si s kompresorem. Ten může být součástí plazmové řezačky, případně lze sehnat samostatný. Vyplatí se investovat do odlučovače olejů a par. Ten zajistí čistotu vzduchu, což je klíčové pro životnost hořáku a kvalitu řezu. Plazmová řezačka případně může využívat i další plyny jako je argon, dusík, kyslík či jejich směsi. K tomu však dochází spíše v profesionálních oblastech a běžně se s tím nesetkáte.

Plazmové řezání je oblíbené, jelikož nabízí rychlost, přesnost a vysokou kvalitu. Obsluha hořáku je přitom jednoduchá a poradí si i začátečníci.

pr článek

Další články autora